Top Menu

Shrewsbury Steam Rally – 2019 Awards

Steam Exhibits

Best Steam Exhibit - Alex Sharphouse, Exhibit: Talisman
Best Steam Exhibit
Owner: Alex Sharphouse
Exhibit: Talisman
Best Showman's Road Loco - Willem Middlemiss, Exhibit: NeroBest Showman’s Road Loco
Owner: Willem Middlemiss
Exhibit: Nero
Best Showman's Steam Tractor - Edward & Andrew Goddard, Exhibit: Little SampsonBest Showman’s Steam Tractor
Owner: Edward & Andrew Goddard
Exhibit: Little Sampson
Best Foden Steam Vehicle
Owner: Ian & Stewart Calder
Exhibit: Happy Jack
Best Steam Wagon - The Goold Family, Exhibit: Sentinel S4 TipperBest Steam Wagon
Owner: The Goold Family
Exhibit: Sentinel S4 Tipper
Best Road Loco - The Shelmerdine Family, Exhibit: Fowler B5 Road LocomotiveBest Road Loco
Owner: The Shelmerdine Family
Exhibit: Fowler B5 Road Locomotive
Best Aveling Steam Exhibit - Ian Cooper, Exhibit: BS Steam RollerBest Aveling Steam Exhibit
Owner: Ian Cooper
Exhibit: BS Steam Roller
Best Steam Tractor - Will Olley, Exhibit: OnwardBest Steam Tractor
Owner: Will Olley
Exhibit: Onward
Longest Distance Steamed to Rally - Aaron Henton, Exhibit: AJAXLongest Distance Steamed to Rally
Owner: Aaron Henton
Exhibit: AJAX
Best Steam Roller - Jez Kirkwood, Exhibit: Arthur Trotter Steam RollerBest Steam Roller
Owner: Jez Kirkwood
Exhibit: Arthur Trotter Steam Roller
Best Portable Steam Engine - Jack Schofield, Exhibit: Ashleys Golden GallopersBest Portable Steam Engine
Owner: Jack Schofield
Exhibit: Ashleys Golden Gallopers
Best Working Miniature Steam Exhibit - Brian Harris, Exhibit: PatriciaBest Working Miniature Steam Exhibit
Owner: Brian Harris
Exhibit: Patricia
Best Agricultural Steam Engine - Irene Briggs, Exhibit: MaymaghBest Agricultural Steam Engine
Owner: Irene Briggs
Exhibit: Maymagh
Best Working Steam Exhibit
Owner: T Baraclough
Exhibit: Waterous
Most Original Steam Exhibit (Ted Jones Memorial Cup) - S Hough, Exhibit: Foster AW 9434Most Original Steam Exhibit
(Ted Jones Memorial Cup)
Owner: S Hough
Exhibit: Foster AW 9434

Tractors (Static Display)

Best in Section
Gilbert Hinde Cup
Owner: Lucas Swindells
Exhibit: International 434
Runner-up in SectionOwner: Richard Sherratt
Exhibit: Massey Furguson 135 Multipower
Best Original
Ken Hicks Cup
Owner: Trevor Hollis
Exhibit: Nuffield DM4

Working Field

Tractor I’d Like To Take Home
Owner: K Crowther
Exhibit: Hart-Parr Ride-on Cultivator
Best TractorOwner: J C Bownes
Exhibit: Fiat 702
Best CrawlerOwner: G Barratt
Exhibit: Case DC4
Best Tractor and ImplementOwner: D Edwards
Exhibit: Massey Harris Pacemaker
Best Working HorseOwner: Susan Thomas
Exhibit: Sontley Betty

Individual

Mike Salmon Trophy (in Recognition of Personal Contribution and Commitment to the Society) - Derek WhitefootMike Salmon Trophy
(in Recognition of Personal Contribution and Commitment to the Society)
Presented to: Derek Whitefoot

 

,